solve rate problems

If it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours?

Write the rate given. This is the rate of lawns mowed to the hours it took.

lawns : hours

Multiply the numerator and denominator by the same number to complete the proportion.

\(\frac{\FormInput[][math_wrap][]{partial3_wrap}\FormInput{partial3}}{\FormInput[][math_wrap][]{partial4_wrap}\FormInput{partial4}}\) = \(\frac{\FormInput[][math_wrap][]{partial5_wrap}\FormInput{partial5}}{\FormInput[][math_wrap][]{partial6_wrap}\FormInput{partial6}}\)

Think about what the answer means.

At the rate of 4 lawns in 7 hours, lawns could be mowed in 35 hours.

solve unit rate problems about speed

Sandra drove 51 miles to pick up her friend from the airport. If the trip took 45 minutes, what was her speed in miles per hour?

0 51 mi 45 min 15 min

Write a rate that compares miles to minutes for Sandra's trip.

mi : min

Divide both terms by the same number to write the rate as a speed in miles per minute. (Round to the nearest hundredth.)

\(\frac{\FormInput[][math_wrap][]{partial10_wrap}\FormInput{partial10}}{\FormInput[][math_wrap][]{partial11_wrap}\FormInput{partial11}}\) = \(\frac{\FormInput[][math_wrap][]{partial12_wrap}\FormInput{partial12}}{\FormInput[][math_wrap][]{partial13_wrap}\FormInput{partial13}}\)

Sandra drove at a rate of miles per minute.

Multiply both terms by 60 to write the rate as a speed in miles per hour.

\(\frac{\FormInput[][math_wrap][]{partial15_wrap}\FormInput{partial15}}{\FormInput[][math_wrap][]{partial16_wrap}\FormInput{partial16}}\) = \(\frac{\FormInput[][math_wrap][]{partial17_wrap}\FormInput{partial17}}{\FormInput[][math_wrap][]{partial18_wrap}\FormInput{partial18}}\)

Sandra drove at a rate of miles per hour.

solve unit rate problems about prices

Michael bought 6 pounds of pineapples for a total cost of $29.7. What was the price of pineapples per pound?

dollars : pounds

Divide both terms by the same number to write the unit rate.

\(\frac{\FormInput[][math_wrap][]{partial22_wrap}\FormInput{partial22}}{\FormInput[][math_wrap][]{partial23_wrap}\FormInput{partial23}}\) = \(\frac{\FormInput[][math_wrap][]{partial24_wrap}\FormInput{partial24}}{\FormInput[][math_wrap][]{partial25_wrap}\FormInput{partial25}}\)

Think about what your answer means.

The price of pineapples was $ per pound.